Quantcast
Channel: Czytelnia Apteka Volfarm » choroba Parkinsona
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Nie-uleczalna choroba Parkinsona

$
0
0

Światowy Dzień Choroby Parkinsona jest obchodzony na całym świecie 11 kwietnia, a jego symbolem jest czerwony tulipan. To dzień, który upamiętnia również urodziny angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona – pierwszej osoby, która w 1817 roku rozpoznała i opisała symptomy choroby neurodegradacyjnej. To od jego nazwiska pochodzi nazwa choroba Parkinsona, nazwana w jego pracy tzw. drżączką poraźną. Głównym zamierzeniem ogłoszeniem tego międzynarodowego święta stała się chęć wsparcia pacjentów borykających się z chorobą Parkinsona oraz ich rodzin. Ponadto warto wiedzieć, że w Polsce od 2004 roku działa Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona” założona przez Jerzego Józefa Łukasiewicza, u którego zdiagnozowano tą chorobę.

Czym jest choroba Parkinsona?

To schorzenie neurologiczne objawiające się przede wszystkim zaburzeniami ruchowymi, które uwidaczniają się w różnych partiach ciała. Standardowymi symptomami są m.in. bradykinezja oznaczająca spowolnienie ruchowe, zwiększenie napięcia mięśniowego przejawiające się sztywnością mięśniową, trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów oraz w ich precyzji. Natomiast niektórzy pacjenci z chorobą Parkinsona mogą odczuwać drżenie podczas spoczynku. Naturalnie jej objawy najczęściej rozwijają się stopniowo i nie są od razu jednoznacznie zauważalne. Początkowo pojawia się spowolnienie ruchowe oraz zakłócenia równowagi. Ze względu na powolny czas objawienia się klasycznych symptomów choroby Parkinsona, często jest ona utożsamiana z podeszłym wiekiem. Również statystyki podają, że aż 2/3 pacjentów z tym schorzeniem ma powyżej 65 roku życia. Chociaż przynajmniej 1 z 10 osób chorych zachorowało na nią przed ukończeniem 50 roku życia. Przyczyny powstawania choroby Parkinsona nie są jeszcze do końca znana. Jedynie wiadomo, iż charakterystyczne dla niej symptomy wywołują zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych powiązane z niedoborem dopaminy, które znajdują się w jądrach podstawy mózgu, odgrywających istotną rolę w kontrolowaniu czynności ruchowych.

Wsparcie dla chorych i rodzin

Choroba Parkinsona może być dziedziczna. Niestety jeszcze dotąd nie jest całkowicie uleczalna, choć trwają badania naukowe, które mogą sprawić, iż pacjentów będzie można w pełni wyleczyć z niej. Jednak dzięki jak najszybszemu podjęciu leczenia, chorzy mogą normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie oraz na długo zachować sprawność. Co więcej, istnieją różne stowarzyszenia, które wspierają pacjentów z chorobą Parkinsona oraz ich rodziny. Dlatego warto się do nich zgłosić, kiedy zachorujemy oraz w przypadku występowania schorzenia w naszej rodzinie. Stowarzyszenia dla osób chorych dla Parkinsona służą nie tylko fachową pomocą psychologiczną, ale również dysponują informacjami na temat dobrych neurologów specjalizujących się w tej chorobie. Jeżeli podejrzewamy u siebie to schorzenie i zauważamy klasyczne objawy, to lekarz postawi właściwą diagnozę. Natomiast osoby ze Stowarzyszenia doradzą pacjentowi dotkniętemu chorobą Parkinsona jak żyć z nią. Dlatego warto skorzystać z ich pomocy.

Źródła zdjęć: bi.gazeta.pl, photosofworld.org


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles